В Україні 2024 року може запрацювати грантова система оплати за навчання: що треба знати вступникам

Якщо Верховна Рада остаточно ухвалить законопроєкт № 10399 від 10.01.2024 р., то в Україні вже цьогоріч почне втілюватись у життя масштабна реформа вищої освіти. Зокрема, вступникам надаватимуть гранти на навчання.

У Міносвіти деталізували, як працюватиме система грантів — вже з 2024/25 навчального року — у разі прийняття законопроєкту до кінця березня.

За словами міністра Лісового, зараз приблизно 60% студентів навчаються на контракті. Наша мета — зробити так, щоб 60% здобувачів отримували державну підтримку в різних обсягах, залежно від результатів ЗНО/НМТ. Тобто що вище бал, то більший грант вступник може отримати (включно зі 100% покриття вартості навчання). Це означає, що абітурієнт зможе навчатися в тому виші, де насправді хоче, незалежно від його форми власності.

Скільки виділять бюджетних місць

У законопроєкті не визначено, скільки буде бюджетних місць. Обсяг держзамовлення щороку встановлюватиме Мінекономіки України відповідно до потреб держави. Після того, як новий механізм фінансування повноцінно запрацює, обсяг держзамовлення можна буде прогнозувати завчасно.

Держзамовлення, за словами МОН, охопить всі або майже майже всі спеціальності. Залежно від потреб на різних спеціальностях пропонуватимуть різну кількість місць. Перелік цих спеціальностей може змінюватись — залежно від реальних потреб держави.

Держава врахує потребу в тих спеціальностях, які є найбільш важливими для неї. Йдеться про вчителів, медиків тощо. Вони й надалі будуть отримувати 100% оплати навчання. На спеціальностях, які є важливими для держави та бізнесу, буде покриватися різна частина грантів. До прикладу, 80% – 90%. Йдеться про правників, економістів тощо, — повідомила народна депутатка Наталія Піпа у нещодавньому інтерв’ю.

Від чого залежить сума гранту: від розташування ЗВО, результатів ЗНО / НМТ, обраної спеціальності?

Нова система фінансування НЕ передбачає системи регіональних коефіцієнтів, адже, на думку МОН, це порушувало б принцип недискримінації.

Сума державного гранту на навчання залежатиме від результатів ЗНО/НМТ та обраної вступником спеціальності. Вступники зможуть отриману суму гранту спрямувати в обраний ними заклад вищої освіти, але під час добору буде враховуватись конкурсний бал вступників, оскільки в кожному закладі є визначена (обмежена) кількість місць.

Хто зможе отримати грант?

Грант зможуть отримати всі вступники, навіть ті, хто раніше не завершили навчання за кошти державного або регіонального замовлення. Але є умова: вони повинні відшкодувати кошти за період навчання за держзамовленням.

Чи можуть у студента забрати грант?

Якщо студента/-ку відрахують, то він/вона втратить джерело фінансування. Проте в разі відрахування повертати використані кошти не треба.

Грант видаватимуть на чотири роки. Сума індексуватиметься до рівня інфляції, тобто в разі збільшення вартості навчання збільшиться й сума гранту. А вартість навчання, згідно з Законом, не може збільшуватись більше, ніж на рівень інфляції.

Чи надаватимуть пільгові кредити для оплати гранту?

Якщо вступник отримав грант із частковим покриттям, а його родина немає грошей для співфінансування, то він може скористатися пільговим кредитом (з мінімальним відсотком) через державні банки. До слова, Академія адвокатури обслуговується в одному з провідних українських державних банків.

Пільги для вступників вразливих категорій також залишаються чинними.